استودیوی طراحی امیرحسین تبریزی | ویلای باغ گل (لواسان)
ویلای باغ گل (لواسان)

کارفرما: آقای دهقانپور، خانم ارجمند
طراح: امیرحسین تبریزی
 مدیر پروژه: حامد دارایی
سازه: رضا صائبی
تاسیسات مکانیکال: آرش مجابی
اجرا: حامد دارایی، نیما قباچی
عکس: آتلیه برعکس
آغاز ساخت: 1390
اتمام ساخت: 1392
مساحت زمین:2000متر مربع
زیربنا: 838 متر مربع
آدرس پروژه: لواسان، بولوار امام خمینی، خیابان پیام، خیابان باغ گل

این پروژه متعلق به یک زوج میان سال است که تمایل دارند آخرهفته ها را در کنار فرزندان و نوه هایشان بگذرانند. خواسته ی اولیه ی کارفرما ویلایی با پنج اتاق خواب بوده است که شامل اتاق فرزندان  و نوه ها، مادر و پدر خانواده می باشد.
طراحی اولیه ویلا بر پایه این باور شکل می گیرد که خانه بخش کوچکی از دنیای بزرگ ماست و  از سوی دیگر سکونت  بیانگر برقراری پیوندی پر معنا بین انسان و محیط مفروض می باشد. از این رو در جا نمایی اولیه ی بنا حفظ این پیوند و حفظ عناصر طبیعی موجود در زمین پروژه (اکوسیستم موجود در باغ، درختان و توپوگرافی) مورد توجه قرار گرفته است. پیرو این نظر قرار گیری ساختمان جدید در محدوده استقرار بنای قبلی به علت کمترین میزان آسیب رسانی به فضای سبز زمین و درختان شاخص و قدیمی موجود در محدوده ی  طراحی بوده است زیرا زمین پروژه دارای اکوسیستمی گیاهی سی ساله بود که حفظ آن برای ما یک باید بود. نکته قابل توجه دیگر در طراحی این پروژه باور به حقیقتی ست که اذعان می دارد زندگی جاری در این خانه بر پایه کارکرد دوگانه مشاعی و خصوصی با تکیه برحفظ استقلال هر فضا است. حفظ این استقلال و تمایز در پلان و حجم از دغدغه های اصلی طراح این پروژه بوده است که ماحصل آن تنوع در ترکیب و چیدمان متمایز احجام بر اساس عملکرد طرح است.
در فرایند شکل گیری توده و حجم بنا بر خلاف این ایده که کلیه فضاهای عملکردی را در داخل یک یا چند حجم بگنجانیم، حجم هر فضا را به طور مستقل طراحی و به هم متصل کردیم و الگویی پدید آمده شبیه به آنچه گردید که در بافتهای روستایی اورامانات قابل دیدین است: بام منزل پایین، تراس منزل بالا!
 در استراتژی طراحی بر خلاف غالب پروژه ها که عطف توجه و نمای مطلوب بنا به سمت گذر است این پروژه ساختاری درون گرا داشته وتوجه و تاکید نما در جبهه رو به باغ یافت می شود، در حقیقت تصویر ناب نما در حیاط خصوصی ساختمان نمود کرده است نه رو به گذر خیابان. نکته حائز اهمیت دیگری که می توان به آن اشاره کرد نور پردازی خلاقانه پروژه، استفاده از نورهای مخفی دست ساز در سایبان ها ی تراس ها و نور پردازی بام با استفاده از چراغ های لولایی تا شونده و متحرک با طراحی خاص می باشد که استتار منابع  تامین روشنایی در نمای ساختمان را سبب شده است.
چیدمان عناصر فضایی و عملکردی بنا بر اساس سلسه مراتب رعایت اصل محرمیت در فضای زندگیست به صورتی که اتاق های والدین با یک راهرو از فضای تقسیم اولیه و پذیرایی تفکیک شده است و اتاق های خواب در طبقه ی اول بنا تعبیه شده است. با جانمایی استخر در فضای هم سطح حیاط، اتصال آب (استخر) و باغ (حیات مشجر) ممکن شده است.

پيشنهاد iranArchitects - محصولات ساختمانی

gessi-anello-63409

Gessi Anello 63409

طراحان ایده صدرا Gessi

شیرآلات و تجهیزات سرویس بهداشتی

مشــــــاهده

solid-stripee

Solid Stripe

موکت زت

انواع موکت اداری، هتلی، تایل و رول

مشــــــاهده

horizontal-blinds

Horizontal Blinds

لینو دیزاین

پرده های افقی، موتور پرده سامفی و کاغذ دیواری

مشــــــاهده

پيشنهاد iranArchitects - برندهای ساختمانی

آسترو بلایندز
طراحان ایده صدرا Gessi

طراحان ایده صدرا Gessi

شیرآلات و تجهیزات سرویس بهداشتی

دریافت کاتالوگ

مشــــــاهده

هوبو |  hobo lighting

هوبو | hobo lighting

| روشنایی | نورپردازی | چراغ مدرن

دریافت کاتالوگ

مشــــــاهده

پيشنهاد iranArchitects - محصولات به‌کار رفته در پروژه‌ها

کليه حقوق مادی و معنوی اين سايت جهت ایران‌آرشیتکتز محفوظ ميباشد.