دفتر طراحی مان | خانه ی آینه ورزان

خانه ی آینه ورزان
معمار: مجید زمانی، محدثه یونسی (گروه معماری مان)
محل اجرا: تهران، دماوند، روستای آیینه ورزان
کارفرما: ستاره امینیان، حسام غفاری
گروه همکاران: حمید طوری کرمی، سارا محمدی
نظارت: مجید زمانی، محدثه یونسی
مدیر اجرا: جواد هداوندی 
همکاران اجرا: هادی جهانی 
مشاور سازه: مجید کولیوند 
مشاور تاسیسات الکتریکی: پیروز معصومی
مشاور تاسیسات مکانیکی: علی نظری
عکس: حمید طوری کرمی
تشکر ویژه از آرش طبیب زاده نوری
مبلمان: مبلمان رست
کاربری: مسکونی 
زیربنا: 385 مترمربع  
مساحت زمین: 530 مترمربع  
سال شروع وخاتمه: 1396 – 1398

خانه آینه  ورزان، خانه ای است نه برای تعطیلات آخر هفته بلکه برای زندگی دائم زوج جوانی دارای بستری فرهنگی، اجتماعی و هنری متفاوت از بستر و بافت قرارگیری پروژه.
در وهله نخست این تفاوت فرهنگی در بافت اجتماعی و کالبدی و خواست کارفرما رویکرد اولیه طراحی را به سوی طرحی درونگرا سوق داد؛ نقطه ای در تضاد با کارکرد بنا بصورت مجرد که بر مبنای استفاده از حداکثر نور، دید به پهنه سبز مشرف به ساختمان و کوه های البرز، گذر از خانه به حیاط و مابقی آنچه ما را امروزه از شهرهای بزرگ به روستاهای اطراف کشانده، قرار گرفته است.
ساحتی متفاوت، نیاز خانه ای را در آخرین و بیرونی ترین حلقه دارای مجوز ساخت روستا باید تأمین می کرد، افزایش احساس امنیت و کنترل ساختمان برای ساکنین.
با توجه به ابعاد زمین فضاهای داخلی در سه لایه متفاوت عملکردی تعریف شد. دو محور از هر سمت امکان عقب نشینی در لایه نورگیرها، پنجره ها و فضاهای ارتباطی را فراهم کرد تا پروژه بتواند همزمان کمترین امکان دیده شدن را از بیرون به درون و حداکثر امکان را برای دید، منظر و نور از درون به بیرون فراهم آورد.این دو محور نقشی ورای تأمین نور و منظر ساختمان را برعهده دارند. شفافیت بین سه لایه در سطح افقی، کارکردی است که این دو محور در ترکیب با سه لایه عملکردی و خدماتی ایفا می کنند. این شفافیت ساختمان را در سطوح افقی قابل رصد وکنترل کرده است. علاوه بر این، این محورها در تداخل با فضاهای داخلی تولید وید هایی می کنند که درنتیجه آن، کنترل و ارتباط بصری را در سطوح عمودی و بین طبقات در راستای رسیدن به بیشینه احساس کنترل ساختمان برای ساکنین از طبقه همکف به فضاهای طبقه آخر و بالعکس مقدور می سازد.
در تمامی طبقات علاوه بر ارتباط بصری چه به صورت افقی و چه به صورت عمودی، امکان عبور از این دو محور و گذر از لایه ای عملکردی به لایه دیگر نیز فراهم است. این امکان در طبقات و لایه های مختلف با ابزارهایی متفاوت عینی شده است: 
- در طبقه همکف بازشوهای شیشه ای در جداره داخلی امکان گذر از لایه پذیرایی و ناهارخوری به آشپزخانه و بالعکس را فراهم کرده است. 
- در طبقه اول این امکان با گذر از پل هایی از تراس به فضای کتابخانه و نشیمن و از نشیمن به اتاق خواب و پله ها فراهم می شود. این گذرها فضا هایی بینابینی هستند که در ارتباط با بیرون، در درون پروژه شکل گرفته اند و ارتباط بین فضاهای عملکردی داخل را ممکن می سازند.
- نفوذ و گذر در لایه های مختلف در سطح عمودی را پله ی موجود در محور اصلی  ورودی ساختمان برعهده دارد. این پله امکان حرکت در لایه های عمودی فضاها را ایجاد می کند. همچنین با توجه به قرارگیری فضای کار در طبقه آخر، این پله ارتباط مهمانان کاری و مراجعین را بدون ورود به فضاهای خصوصی ساختمان فراهم می کند.
خانه آینه ورزان  تجربه ای است برای ادراک فضاهای بیرونی در درون خانه، برای حداکثر دید و منظر در رویکردی درونگرا و پاسخی است به ارائه امکان کنترل پذیری ساختمان در مواجهه با لایه های مختلف، جهت نیل به افزایش احساس آرامش و امنیت در خانه.

پيشنهاد iranArchitects - محصولات ساختمانی

پيشنهاد iranArchitects - برندهای ساختمانی

پرسان صنعت GU

پرسان صنعت GU

یراق آلات پنجره و نما ساخت آلمان

دریافت کاتالوگ

مشــــــاهده

گروه دارکوب

گروه دارکوب

انواع پارکت ، کفپوش چوب تراس و نما

دریافت کاتالوگ

مشــــــاهده

سیلورسان

پيشنهاد iranArchitects - محصولات به کار رفته در پروژه ها

کليه حقوق مادی و معنوی اين سايت جهت ایران آرشیتکتز محفوظ ميباشد.