دفتر دیگر | ویلای امیر
ویلای امیر
معمار: علیرضا تغابنی (دفتر دیگر)
موقعیت: کرج، ایران
تاریخ: ۱۳۹۰
کارفرما: مریم سالک، غلامعلی عکاشه، امیر پویا عکاشه
همکاران طراحی: روح‌الله رسولی، مسعود ساقی، فریده آقامحمدی، مجتبی مرادی
اجرا: سروش علی‌پور
مشاور طراحی محوطه: بابک صدری
مشاور سازه: امیرحسین پروانه، شرکت باستان پل
مشاور تاسیسات مکانیکی: هوفر اسماعیلی
مشاور تاسیسات الکتریکی: نینا عموشاهی
عکس: پرهام تقی‌اف

جوانان خانواده، این ساختمان را برای مهمانی‌های آخر هفته خود می‌خواستند و والدین‌شان برای بازیافتن آرامش از دست رفته در شهر. بازی با خواست‌های این دو نسل و دیگر دوگانه‌هایی نظیر وضع موجود/الحاقی، پلاستیک/راست‌گوشه و زبر/صیقلی، باعث شکل‌گیری شخصیت فضایی پروژه شد.
باغ‌های محمدشهر کرج در قسمتی که ساختمان ما در آن قرار دارد، تنها چند کوچه کوتاه با شهر فاصله دارد، فاصله‌ای که به سرعت در حال کم‌ شدن است و ساخت و سازهای چندطبقه شهری -به رغم منع قانونی- به سرعت، در حال نفوذ به منطقه باغات هستند. از آنجا که ویلای امیر نمی‌خواست شریک توسعه حریصانه ساخت وسازهای چندطبقه اطراف باشد، توسعه ساختمان (قسمت خصوصی ویلا) به صورت افقی و با اضافه کردن حجمی الحاقی در پشت ساختمان اصلی انجام شد که با پلی شیشه‌ای به حجم اصلی متصل می‌شود.
ماهیت خمیری کاهگل امکان یکی‌کردن شکستگی‌های نامطلوب حجم موجود را به ما داد و توانست همچون لفافی آشنا و دوست‌داشتنی، به دور ساختمان و داخلش بچرخد و زاویه‌های ناخواسته موجود را نرم و حجم را یگانه و یکپارچه کند؛ کل حجم به ساختمانی کاهگلی تبدیل شد که حجمی سفید به آن متصل شده است.
حجم جدید بر خلاف قسمت کاهگلی که روی زمین نشسته، از زمین فاصله گرفت تا به وسیله کف‌های شیشه‌ای و آبی که در کنار و زیر آن روان است، نوری لرزان را از چیدمان کاسه‌های روی زمین بر خواب‌هایشان بتاباند. دو درخت خشکیده از این باغ و از باغی آن‌سوتر در شکاف بین دو حجم آرام گرفتند تا از این پس، نقشی دیگرگونه را در این محیط بازی کنند.
ساختمان قبل از بازسازی، از لحاظ کیفیت معماری و مسائل فنی در سطح پایینی قرار داشت و در جریان بازسازی، سازماندهی داخلی آن به کلی عوض شد: جای آشپزخانه تغییر کرد، تنها اتاق خواب موجود به اضافه دو اتاق خواب جدید، به بیرون از محدوده قبلی ساختمان منتقل شدند، سازه تقویت و بعضی ستون‌ها حذف و ستون‌های جدیدی اضافه شد و سیستم تاسیساتی فن‌کویل، مینی‌چیلر و موتورخانه (در بیرون محدوده ساختمان و به صورت دفنی) افزوده شد.

پيشنهاد iranArchitects - محصولات ساختمانی

horizontal-blinds

Horizontal Blinds

لینو دیزاین

پرده های افقی، موتور پرده سامفی و کاغذ دیواری

مشــــــاهده

kurdistan-eslimi
nudo-conference-desk

پيشنهاد iranArchitects - برندهای ساختمانی

هوبو |  hobo lighting

هوبو | hobo lighting

| روشنایی | نورپردازی | چراغ مدرن

دریافت کاتالوگ

مشــــــاهده

یاکس

یاکس

کابینت آشپزخانه | کمد دیواری

دریافت کاتالوگ

مشــــــاهده

وانیتار Vorwerk

وانیتار Vorwerk

موکت تایل و رول محصول آلمان

دریافت کاتالوگ

مشــــــاهده

پيشنهاد iranArchitects - محصولات به کار رفته در پروژه ها

کليه حقوق مادی و معنوی اين سايت جهت ایران آرشیتکتز محفوظ ميباشد.