دفتر هوبا طرح | ساختمان آجر کهن سرام
ساختمان دفتر مرکزی آجر کهن سرام
آدرس: تهران، بزرگراه ستاری
شرکت مشاور: مهندسین مشاور هوبا طرح
معمار مسئول: هومن بالازاده 
تیم طراحی: پریما جهانگرد، محسن طهماسبی، مصطفی داداش پور مقدم تهرانی
طراحی جزئیات: بهرام افسری، محسن طهماسبی
مساحت زمین: ۲۱۳ مترمربع
مساحت ساخته شده: ۱۰۵۰ مترمربع
نوع: اداری، چند منظوره
تاسِسات مکانیکی: ایمان ایل بیگی
نورپردازی: شرکت فاد
مدیر اجرایی: محسن طهماسبی
نظارت: محسن طهماسبی
طراح سه بعدی: مصطفی داداش پور مقدم تهرانی
گرافیست:‌ شفق کیا، سیده مریم اقلیمی
ماكت ساز: مهران علی نژاد
کارفرما: آقای کهن پور
عکاس: استودیو دید، پرهام تقی اف

دفتر معماری هوبا دیزاین با به کار بردن آجرهای عینکی سعی بر این داشته تا “شخصیتی نیمه شفاف” برای نمای ساختمان دفتر مرکزی کارخانه تولید کننده ی آجر کهن سرام ایجاد کند. دفتر طراحی هوبا طرح، نوع خاصی از آجر را برای نمای ساختمان شش طبقه طراحی کرد که توسط کارخانه کهن سرام تولید شد.
همانطور که هومن بالازاده شرح می دهد، آن ها یک آجر جذاب و خاصی را به طور انحصاری طراحی کرده اند که توسط کارخانه کهن سرام برای این پروژه تولید شده است. بلوک نهایی نیز بر اساس آزمایش نمونه های مختلف حاصل گشت. همکاری و ارتباط تنگاتنگ میان دفتر معماری هوبا طرح و تولید کننده منجر به طراحی و اجرای یک ساختمان بدیعی شد که جهت ایجاد یک مدول منحصر به فرد، به ترکیب آجر و شیشه می پردازد.
در نمای ساختمان از آجرهای سوراخ دار به کار رفته است. این آجرها در نما یک الگوی هندسی ایجاد می کرد. این الگوهای هندسی به واسطه ی شکاف پنجره از هم دیگر تفکیک می شدند. پنجره ها نیز به صورت آکاردئونی بوده و دارای طیف رنگی مشابه آجر به کار رفته در نما می باشد تا در کل ساختمان یکپارچگی ایجاد کند.
این ساختمان شامل یک پارکینگ با فضای رسپشن در طبقه ی همکف می باشد. شوروم کارخانه کهن سرام در دو طبقه بالایی قرار گرفته است. طبقه ی سوم نیز به بخش اداری این شرکت اختصاص یافته است. در بالای بخش اداری نیز یک واحد آپارتمان قرار داده شده است.
در سراسر ساختمان بافت آجری قابل مشاهده می باشد. همچنین از این آجرها در طراحی داخلی، برای ایجاد دیوارهای داخلی شوروم و مناطق گردش نیز استفاده شده است. علاوه بر این از سنگ گرانیت و چوب روشن برای فینیشینگ کف استفاده شده است.
 آجر به کار رفته در دیوارها شخصیت نیمه شفافی را در مقایسه با دیواره ی معمولی، به آن ها می افزاید. این بلوک همزمان به عنوان یک بنا، عایق حرارتی، و همچنین فینیشینگ نمای داخلی و بیرونی عمل می کند. افزون بر این موارد، بافت آن باعث می شود تا نور طبیعی به داخل محیط بتابد و جویی دلپذیر را در فضای داخلی ایجاد خواهد کرد.
در حالی که نور خورشید در طول روز به فضای داخلی تابیده و آن را روشن می سازد، در هنگام شب نور مصنوعی در فضای داخلی از این حفره ها به سمت بیرون عبور کرده و باعث می شود تا ساختمان همانند یک فانوس در سطح شهر بدرخشد.
منظره ی شهری در امتداد بزرگراه های اصلی تهران، ترکیبی از فرم ها و متریال گوناگون است که موجب اختلال بصری در فضای شهر می شود. این پروژه سعی براین دارد با به حداقل رساندن فرم و متریال، تا حد امکان بر این موضوع غلبه کند. از طرفی دیگر بافت خاص آجر برداشت متفاوتی را برای ناظران ایجاد می کند و لایه ای از جزئیات رابه فضای شهری می افزاید.
در ادامه خط معمار شما را به دیدن تصاویر دعوت می نماید.

پيشنهاد iranArchitects - محصولات ساختمانی

acacia-robellat

Acacia Robellat

تی سرا ti serra

آورده های روشنایی تی سرا

مشــــــاهده

geberit-aquaclean-sela-up

Geberit Aqua Clean Sela Up

طراحان ایده صدرا Geberit

تجهیزات سرویس بهداشتی محصول سوییس

مشــــــاهده

eco-cement

Eco Cement

تارنگ دکور cement design

پوشش میلیمتری ایجاد بافت محصول اسپانیا

مشــــــاهده

پيشنهاد iranArchitects - برندهای ساختمانی

وانیتار  Tilo
پرسان صنعت GU

پرسان صنعت GU

یراق آلات پنجره و نما ساخت آلمان

دریافت کاتالوگ

مشــــــاهده

خانه آراد  KRION

خانه آراد KRION

کریون نسل جدید سالید سرفس محصول اسپانیا

دریافت کاتالوگ

مشــــــاهده

پيشنهاد iranArchitects - محصولات به کار رفته در پروژه ها

کليه حقوق مادی و معنوی اين سايت جهت ایران آرشیتکتز محفوظ ميباشد.