گروه معماری اشعری | کافه کانکس
کافه کانکس
معمار: امیر حسین اشعری 
همکار طراحی: زهرا جعفری 
آدرس: شیراز، کتابخانه و اسناد ملی شیراز
شرکت مشاور: گروه معماری اشعری و همکاران
سال طراحی: 1394
سال اتمام پروژه: 1394  
مساحت: 15 مترمربع 
کارفرما: مدیریت کتابخانه و اسناد ملی شیراز دکتر کوروش کمالی سروستانی
اجرا: محمد موذنی

پروژه کافه کانکس را می توان پروژه ای کوچک با ویژگی های خاص برای تیم طراحی توصــیف کرد این پروژه در ابتدا تحت عنوان طراحی کف سازی محوطه کتابخانه و اسناد ملی شیراز با متریال های از  پیش خریداری شده که توسط مدیریت قبلی سازمان تهیه  شده بود و در دوره مدیریت جدید به تیم طراحی واگذار شد. با بررسی های اولیه تیم طراحی کمبود فضایی خدماتی مانند کافه با توجه به متراژ سایت پروژه  و موقعیت قرارگیری در محل احساس می شد. در نتیجه ایده اولیه کافه کانکس شکل گرفت و به مدیریت  مجموعه پیشنهاد گردید. 
نکاتی مانند طراحی در پیرامون یکی از عناصر ماندگار معماری معاصر ایران ( کتابخـــانه ملی شیـــــراز )، استفاده ازمتریال های بازیافتـــی باقی مانده از پروژه های قبل مجموعه و ایجاد مکث در یک فضــای حرکتی دانست. با توجه به چالش مطرح شده تیم طراحی بررسی پتانسیل موجود در مصالح موجود را از یک طرف ورسیدن به حس مکانی متفاوت با استفاده از همین مصالح را در مرکز توجه قرار داد. استفاده از کانکس سرپرستی کارگاه که از زمان افتتاح مجموعه بدون استفاده مانده بود و باز تعریف آن به یک حجم جدید با کاربری متفاوت ازبارزترین بخش های استفاده از پتانسیل پنهان مصالح موجود بوده است. استفاده از عناصری که با ایجاد کمترین تغییرات بر روی آنها با توجه به شرایط اقتصادی پروژه بتوان همواره به عنوان یک شی جدید در فضای عمومی استفاده کرد. 
کمبود فضایی خدماتی مانند کافه با توجه به متراژ سایت در محوطه کتابخانه احساس می شد.قرارگری کافه در محوطه در مکانی است که حداقل تاثیر بر سایت مجموعه را داشته باشد و در عین حال موجودیت خودش را نیز حفظ کند. دو عنصر المان گونه پله و نورپردازی عمودی که عملکردی مانند فانوس دریایی را برای مجموعه دارد و در عین کمک به مکان یابی کافه برای نورپردازی در شب نیز استفاده می شود و هردو به عنوان عنصری الحاقی به سایت مجموعه اضافه شده اند.
درصورت جابجایی کافه پله و نور پردازی عمودی و نیمکت های فلزی و سکوهای آجری می توانند به صورت مستقل و المان گونه در طراحی محوطه به موجودیت خود ادامه بدهند. 
علاوه بر این به وجود آمدن فضای مکث در مسیر حرکتی در متراژ کم باعث ایجاد فضایی صمیمی و دلنشین می شود که زمینه ساز بستری برای شکل گیری پاتوق و تعاملات اجتماعی و برگزاری مراسمی چون تئاتر، موسیقی خیابانی و غیره... را فراهم می سازد.

پيشنهاد iranArchitects - محصولات ساختمانی

scheucher-parquet

Scheucher Parquet

وانیتار Scheucher

پارکت اشتایرر ساخت اتریش

مشــــــاهده

shine-up-carpet

zatt carpet SHINE-UP

Zatt carpet

عرضه کننده انواع موکت تایل و رول

مشــــــاهده

artesio-09

+ARTESIO

poggenpohl

پوگن پول کابینت آشپزخانه محصول آلمان

مشــــــاهده

پيشنهاد iranArchitects - برندهای ساختمانی

گروه یوب Lualdi
وانیتار Object Carpet
طراحان ایده صدرا Geberit

طراحان ایده صدرا Geberit

تجهیزات سرویس بهداشتی محصول سوییس

دریافت کاتالوگ

مشــــــاهده

پيشنهاد iranArchitects - محصولات به کار رفته در پروژه ها

کليه حقوق مادی و معنوی اين سايت جهت ایران آرشیتکتز محفوظ ميباشد.