دفتر طراحی مادو | پروژه تجاری نور
پروژه تجاری نور
مدیر طرح: مازیار دولت آبادی
طراح ارشد: معین نیک آیین
طراح مسئول: دنیز ابراهیمی آذر
تصویرسازی: سعید یوسفوند
ترسیمات: سروش کتابی
ماکت: دنیز ابراهیمی آذر، نورا سام

پروژه تجاری نور در زمینی به مساحت 790 متر مربع کنار جاده اصلی شهر نور بین دریا و جنگل های سی‌سنگان واقع شده است. زمین دارای شرایط خاص از منظر دسترسی و دید و منظر می‌باشد. 
خواسته کارفرما ایجاد یک قطب تجاری تفریحی در این زمین بود، با توجه به موضوع پروژه، گونه‌شناسی بازارهای ایران مورد بررسی قرار گرفت‌. در این بررسی‌ها تیم طراحی روی دو موضوع تاکید بیشتری داشتند. موضوع اول بررسی برنامه بازارهای سنتی ایران دیگری بررسی فضاهای خالی بازارهای ایرانی بود.
با بررسی برنامه بازارهای سنتی ایران متوجه می شویم که بازارهای ایرانی صرفا محل داد و ستد نبودند بلکه تمامی برنامه های مهم یک شهر از قبیل مذهبی(مساجد)، اجتماعی(مدرسه و کاروانسرا، حمام) و سیاسی را دارا بودند. به تعبیر ما بازار جوهره یک شهر بوده است. که می‌تواند کانسپت مناسبی برای پروژه نور باشد. به همین دلیل در ادامه بر آن شدیم تا جوهره‌های سایت را استخراج کنیم. این جوهره‌ها به دو روش در پروژه نمود پیدا می‌کنند یکی به روش های برنامه‌دهی جدید و دیگری به روش آیکونیک که هر کدام از جوهره‌ها نمود فرمی پیدا می‌کردند تا ارتباط بیشتری با مخاطب برقرار کنند.
با توجه به این که سایت بین دریا و جنگل واقع شده است‌، اولین جوهره پروژه طبیعت است و برنامه‌ای که می‌توانستیم متناسب با این جوهره تعریف کنیم یک دپارتمان استور در ارتباط با وسایل کمپینگ و قایق سواری و... است و با تبدیل کردن شکل درختان جنگل به تعدادی تیر و ستون بی‌نظم و معلق در فضا، برخوردی انتزاعی و آیکونیک با این جوهره کردیم که سازه پروژه را نیز تعریف می‌کنند.
جوهره دوم با توجه به قرار گیری پروژه در کنار شریان اصلی، حرکت است که در ارتباط با این جوهره برنامه گالری ماشین برای طبقات میانی تعریف گردید. جوهره حرکت به صورت تعدادی مسیر مانند یک نوار قرمز رنگ در کل پروژه تکثیر شد تا بیانگر تداوم مسیر حرکتی درون پروژه باشد.
جوهره سوم جوهره جامعه است که به واسطه برونگرایی فرهنگ شمال کشور، می‌توانست درون پروژه تعریف شود. فضاهای رستوران، آمفی تئاتر و اتاق VIP در غالب این جوهره برای پروژه تعریف شدند.

پيشنهاد iranArchitects - محصولات ساختمانی

carpetland

Tile Carpet

کارپتلند Carpetland

موکت اداری، تجاری، هتلی

مشــــــاهده

qoop-gooshvareh

گوشواره

کوپ qoop

شیرآلات و تجهیزات سرویس بهداشتی

مشــــــاهده

jam-coffee-table

پيشنهاد iranArchitects - برندهای ساختمانی

پيشنهاد iranArchitects - محصولات به‌کار رفته در پروژه‌ها

کليه حقوق مادی و معنوی اين سايت جهت ایران‌آرشیتکتز محفوظ ميباشد.