دفتر بُن اَرک | ساختمان اداری نیایش
ساختمان اداری نیایش
تهران، سعادت آباد
آرشیتکت:  بهزاد اتابکی  (دفتر بُن اَرک)

مشخصات پروژه
ساختمان نیایش با کاربری اداری در زمینی به مساحت 476 متر مربع در منطقه سعادت آباد تهران در 9 طبقه طراحی و ساخته شده که 6 طبقه ی بالایی روی همکف و هر کدام دارای دو واحد اداری می باشد. مساحت هر طبقه ی  اداری به طور متوسط 370 متر مربع می باشد و همکف ساختمان با مساحت 291 متر مربع شامل لابی و پذیرش اصلی اداری و نیز یک واحد تجاری و کل مساحت زیربنا 3258 متر مربع می باشد.

ایده طراحی ساختمان اداری نیایش
ساختمان اداری نیایش نبش یک تقاطع غیر هم سطح پر تردد قرار گرفته است یعنی اتوبان نیایش و بلوار فرهنگ سعادت آباد، در زمینی تقریبا مثلثی شکل که قاعده آن در جنوب و راس آن رو به شمال است.
بخش مهمی از تلاش طراحی بر این بوده که در روندخلق فرم از بازنمایی شکل قناس زمین پرهیز شود. از سوی دیگر با توجه به بالا بودن انرژی حرکتی در اطراف سایت و همچنین قابل رویت بودن بنا از دو مسیر پر تردد (حتی از درون اتومبیل های با سرعت بالا): از اتوبان  نیایش و بلوار فرهنگ، ایده اولیه خطوط نما پدیدار شد. به مانند تصویربرداری از جسمی پرسرعت که در حرکتی سریع تنها خطوطی کشیده و گاه مواج از خود به جا می گذارد، لبه ها با حرکتی نرم، سطوح اصلی نما را به هم پیوند داده است و مرز بین نمای شمالی، شرقی و جنوبی را محو کرده است و هرچه بیشتر به آزاد شدن  و روانی فرم ها در سطوحی افقی کمک کرده است. تکرار نه چندان یکسان طبقات و بر روی هم و قرار گرفتن آزاد و بی قید آن ها با پوششی تک مصالحی با رنگ روشن همراه شده تا ماهیتی همگن و یکپارچه به بنا بدهد و تیرگی سایه های پدید آمده در زیر این احجام تکرنگ، با بازی خطوط، تأکیدی است دوباره بر ایده های مترتب بر طرح.
فضا های داخلی نیز در ادامه همان ایده بازنماییِ آزادی و روانی فضا هاست. واحد ها بر اساس نظام پلان باز اداری طراحی شده اند و قرار بر این بوده که بنا بر نیاز کاربر های آینده ی هر واحد و تنها با پارتیشن هایی که  بعدا بر اساس کاربری فضا ها تعریف خواهند شد تقسیم بندی شوند، و البته طراح باتوجه به فرم خاص پلان ها نظر خود را در مورد تقسیم بندی بهینه در قالب طرح پیشنهادی به کارفرما ارایه نموده است.
در فضاهای داخلی سعی شده تا با استفاده از پنجره هایی وسیع امکان استفاده از نور روز و همچنین چشم انداز های زیبایی از شهر، کوه و آسمان فراهم شود. از خطوط بیرونی بنا، خطوطی به درون واحد ها نفوذ کرده، ساده تر و آرامتر، و بر روی سقف ها به شکل شکاف های نور پدید  آمده است که به همراه دیگر نورهای تعبیه شده در سقف تامین کننده ی نور شب می باشند. رنگ روشن و سفید دیوارها کف و سقف ها در ادامه ی ایده تک مصالحی و یکپارچگی بناست.

پيشنهاد iranArchitects - محصولات ساختمانی

classica-bianco-assoluto

Classica Bianco Assoluto

دیواکس Listone Giordano

پارکت و ترموود محصول ایتالیا

مشــــــاهده

p7340-09

P´7340

poggenpohl

پوگن پول کابینت آشپزخانه محصول آلمان

مشــــــاهده

decorative-chain

Decorative Chain

وانیتار Kriskadecor

زنجیر دکوراتیو محصول اسپانیا

مشــــــاهده

پيشنهاد iranArchitects - برندهای ساختمانی

پيشنهاد iranArchitects - محصولات به کار رفته در پروژه ها

کليه حقوق مادی و معنوی اين سايت جهت ایران آرشیتکتز محفوظ ميباشد.