گروه معماری اشعری | خانه چهل و پنج متری
خانه 45 متری
موقعیت پروژه: استان فارس، شیراز، خیابان باغ شاه
شركت مشاور: گروه معماری اشعری و همکاران
معمار: امیرحسین اشعری
تیم طراحی: زهرا جعفری، افشین اشعری 
تاریخ: 1395-1396
مساحت ساخته شده: 45 مترمربع
نوع کاربری: مسکونی
نورپردازی: نوید فرح بخش
تیم اجرایی: سحر قرایی، محمد موذنی، محمد دارابی، سعید جمالی، احسان شبانی
طراح سه بعدی: امیر ایرانی دوست حقیقی
گرافیک: زهرا جعفری
صنایع چوب: معین نکویی، ادیب اشراق
سازه و فلز: اصغر گرامی، ایوب هاشمی
مطالعات: الناز امینی خانیمنی
مصالح: آهن، چوب، شیشه، لمینت کف، ساندویچ پنل
عکاسان: پرهام تقی اف، امیر علی غفاری

خواسته ی کارفرمای این پروژه تبدیل انباری روی خرپشته ی یک ساختمان مسکونی به محلی برای سکونت بود و با توجه به متراژ کم فضای آن، هدف ما پیاده کردن طرحی بود که امکان ارائه ی کلیه خدمات یک فضای مسکونی در این فضای کوچک را داشته باشد. همین امر باعث شد، فضا را به گونه ای طراحی کنیم که با دارا بودن قابلیت تطبیق با نیازهای مختلف ساکنانش، گونه های متفاوتی از خود را به نمایش بگذارد. در واقع ما می خواستیم به جای چندبخشی کردن فضا، یک فضای یکپارچه داشته باشیم که در شرایط متفاوت، شکل ها و عملکردهای مختلفی را ارائه دهد.
متراژ اولیه ی فضا، 30 مترمربع بود. ما برای افزایش مساحت آن شروع به پیشروی به سمت جداره ی جنوبی تا لبه ی ساختمان کردیم و در نتیجه توانستیم علاوه بر افزایش متراژ به 45 متر مربع، امکان استفاده بیشتری از منظر بیرونی داشته باشیم. در این قسمت سقف را به اندازه ی یک متر از سقف اتاق اصلی بالاتر بردیم، در نتیجه به سبب اختلاف تراز بوجود آمده در سقف ها امکان جریان یافتن هوا در فضا به علاوه جاسازی بخشی از اثاثیه در آن برایمان فراهم شد. در نهایت می توان گفت شیب دار کردن سقف در این قسمت پاسخی به سازه و شرایط اقلیمی بود (آفتاب و باران). پنجره سرتاسر شیشه ای سه بخشی این سوئیت برداشتی از ارسی های سه درکی در خانه های قدیمی شیراز بود که جمع شدن سه قسمت آن روی یکدیگر به کمک یک فرمان و قرقره موجب از میان برداشتن مرز بین درون و بیرون می گردید تا ارتباطی بی واسطه با بیرون برقرار کند.
با توجه به زاویه تقریبا 80 درجه ای خورشید در ظهر تابستان در جبهه ی جنوبی در شیراز، شبکه فلزی پوشیده از گیاهان خزان پذیر پیچی و رونده، در مقابل پنجره سوئیت قرار دادیم تا در عین کنترل ورود نور در این ایام، مانع از ورود پرتوهای خورشید در زمستان نشود؛ به علاوه باعث حفظ محرمیت بصری به فضای داخلی گردد. ما به جای اختصاص کل فضای بام به محیط بسته، بخشی از آن را به فضای نیمه باز(حیاط بام)، به عنوان یکی از ملزومات فضای سکونت اختصاص دادیم که در عین حال قابلیت یکپارچه شدن با فضای اصلی را داشته باشد. از این فضای گشوده می توان جهت صبحانه خوری، باربیکیو و فضای سیگار نیز استفاده کرد.
ساماندهی فضاهای داخلی:
فضا به گونه ایست که امکان انجام کلیه فعالیت های روزانه و شبانه را برای ساکنان فراهم می کند.
کلیه قسمت های خدماتی اعم از فضاهای پخت و پز، یخچال، لباسشویی و کمدهای رخت آویز و وسایل، در جداره های فضا تعبیه شده و قابلیت مخفی نمودن آن ها توسط درهای تاشونده وجود دارد تا امکان تغییر کاربری پیدا کند.
یک میز جزیره ای با عملکرد چندگانه در فضا، قابلیت استفاده جهت غذا خوردن، مطالعه، کار و انواع فعالیت های روزانه را دارد.
به جهت پیوستگی بین کف و جداره و اتصال تدریجی این دو، یک فضای نشستن دو سطحی در فصل مشترکشان در نظر گرفتیم که علاوه بر نقش نشیمن جمعی، به عنوان جعبه نگهداری وسایل نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
تخت خواب موجود در فضا با نگاهی استعاری به آبرک(تاب)های قدیمی شیراز، به کمک یه فرمان به صورت دینامیک بوده و قابلیت مخفی شدن در اختلاف تراز سقف در ساعاتی که به آن نیازی نیست، دارد.

پيشنهاد iranArchitects - محصولات ساختمانی

beaux-arts

SieMatic Beaux Arts

SieMatic

زیماتیک کابینت آشپزخانه محصول آلمان

مشــــــاهده

first-radiant-carpet

zatt carpet FIRST RADIANT

Zatt carpet

عرضه کننده انواع موکت تایل و رول

مشــــــاهده

alborzceramic-parker-gray-cream

Parker Gray & Cream

سرامیک البرز

تولید کننده کاشی و سرامیک

مشــــــاهده

پيشنهاد iranArchitects - برندهای ساختمانی

تی سرا ti serra
تارنگ دکور  NMC

تارنگ دکور NMC

ابزار تزئینی پیش ساخته محصول بلژیک

دریافت کاتالوگ

مشــــــاهده

آریان وگال

آریان وگال

نماینده انحصاری سقف کاذب و روشنایی kreon بلژیک

دریافت کاتالوگ

مشــــــاهده

پيشنهاد iranArchitects - محصولات به کار رفته در پروژه ها

کليه حقوق مادی و معنوی اين سايت جهت ایران آرشیتکتز محفوظ ميباشد.